| Brand Name | Other |
| Model Number | Set |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 600 Gram |
| Dimension | 12 X 4 X 10 |
| Included Component | White Color Membrane Housing + Pp Spun Filter Cartridge +pipe Roll+teflon Tape+ 2 Fitting +single Side Spanner |
Description:-
The comprehensive water filtration includes a white membrane housing, a PP spun filter cartridge, a durable pipe roll, Teflon tape, 2 fittings, and a single-side spanner. This complete package is perfect for domestic RO systems, offering everything you need for smooth installation and maintenance. The high-quality materials ensure durability and efficiency, providing clean and safe water for your household. Easy to assemble, this set is an excellent choice for hassle-free water filtration solutions.
Q. Material?
A. Polypropylene
Q Suitable for ?
A. Domestic
Rating
| Brand Name | Other |
| Model Number | Set |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 600 Gram |
| Dimension | 12 X 4 X 10 |
| Warranty | |
| Included Component | White Color Membrane Housing + Pp Spun Filter Cartridge +pipe Roll+teflon Tape+ 2 Fitting +single Side Spanner |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | 10 Inch PP & TDS Meter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Muticolor |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimession | 8D x 12W x 24H CM |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | RO Body Cover |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Brown |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | H56 X L44 X W23 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | RO Water purifier Cover |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Transparent |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 5 × 5 × 2 CM |
| Warranty |
| Brand Name | HM Digital India Private Limited |
| Model Number | ASP-20 |
| Usage/Application | Assorted Solutions |
| Color | Multicolored |
| Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 80 Gram |
| Dimension | 10 X 10 X 10 CM |
| Warranty | |
| pH 4 buffer | 5 20 ml packets of PH 4 buffer |
| pH 7 buffer | 5 20 ml packets of PH 7 buffer |
| pH storage solution | 5 20 ml packets of PH storage solution |
| EC/TDS calibration solution | 5 20 ml packets of EC/TDS calibration solution |
| Brand Name | Imported |
| Model Number | Thermal Overloded Protector |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 20 Gram |
| Dimension | 10 X 10 X 10 CM |
| Warranty | |
| Pack of | 100 PCS |
| Brand Name | Other |
| Model Number | Black Pump Head Cover |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimension | 10 x 10 x 15 CM |
| Warranty |