| Brand Name | Water Filter |
| Model Number | Filter Cartridge |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Maximum Operating Temperature | 80 Deg. C |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 6.5 x 6.5 x 25.4 CM |
| 1 Box piece | 15pcs |
Description:-
The Water Filter Cartridge by Gangafresh Networks is a reliable choice for ensuring clean and safe water in domestic systems. Crafted from high-quality polypropylene material, this durable blue cartridge efficiently removes sediments, dirt, and impurities, providing pure water for your home. Designed for universal compatibility, it works seamlessly with most domestic water filtration systems, offering long-lasting and efficient performance.
Q. Material?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Rating
| Brand Name | Water Filter |
| Model Number | Filter Cartridge |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Micron Ratings | 5 Micron |
| Maximum Operating Temperature | 80 Deg. C |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 6.5 x 6.5 x 25.4 CM |
| 1 Box piece | 15pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |