| Brand Name | Total Care |
| Model Number | Uf Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Membrane Material | Polypropylene |
| Filtration | 0.1 Micron |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 5D x 5W x 30H CM |
Description:-
The Total Care 4-Inch UF Water Purifier Filter Membrane is designed for effective water filtration using ultrafiltration (UF) technology. Made from durable polypropylene material in white color, this 4-inch membrane efficiently removes contaminants, suspended solids, and other impurities from your water. Ideal for both residential and commercial use, it ensures high-quality filtration while maintaining system performance. The Total Care 4-Inch UF Filter Membrane is easy to install, long-lasting, and an essential component for maintaining clean and safe drinking water in your filtration system.
Q. Material?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Rating
| Brand Name | Total Care |
| Model Number | Uf Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Membrane Material | Polypropylene |
| Filtration | 0.1 Micron |
| Works Upto | |
| Input TDS | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 5D x 5W x 30H CM |
| Warranty |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Wound |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Wound Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Dimension | 850 Gram |
| Warranty | 6.4D x 12.7W x 24.5H CM |
| Micron | 5 Micron |
| Filter Size | 10 Inch |
| Pack of | 6 PCS |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Pre Filter Housing With Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Food Grade Material |
| Filter Type | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 20 × 10 × 10 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF-Inline Sediment Cartridge |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 28 X 6 X 6 CM |
| Warranty | |
| Operating Temperature | 2-38 C |
| Operating Pressure | 10-5 Bar |
| Maximum Flow | 3.8 Liter/per min |
| Diameter | |
| Connection in/out | |
| Cartridge Life | |
| Flushing Procedure | |
| Maximum Operating Pressure |
| Brand Name | Alkaline |
| Model Number |
BIO AAA+ FILTER |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 380 Gram |
| Dimension | 22 x 6 x 6 CM |
| Warranty | |
| Filtration Stage | 7 Stage |
| Brand Name | PARA |
| Model Number | UF Membrane |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | PVC |
| GPD | |
| Purification Capacity | |
| Works Upto | |
| Input TDS | |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 200 Gram Approx |
| Dimension | 30.48 x 5.08 x 5.08 CM |
| Warranty | |
| Capacity (LPH) | 15 LPH |
| Pressure | 2 |
| Brand Name | Aqua Sic |
| Modal Number | Premium Sediment Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Sediment Filter |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 6D x 6W x 28H CM |