| Brand Name | Total Care |
| Model Number | Carbon Filters |
| Usage/Application | Domestic |
| Material | Polypropylene |
| Color | Multicolor |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x25.4H CM |
| Size | 10 Inch |
Description:-
The Total Care Activated 10-Inch Carbon Water Filter are designed for efficient water purification in reverse osmosis systems. Made from high-quality multicolor Polypropylene material, these activated carbon filters effectively remove chlorine, odors, and organic impurities, ensuring clean and great-tasting water. Ideal for residential and commercial applications, these 10-inch filters enhance the performance and lifespan of your RO system. Easy to install and durable, the Total Care Activated Carbon Filters are an essential component for maintaining optimal water quality.
Q. Material ?
A. Polypropylene
Q Suitable for ?
A. Domestic
Rating
| Brand Name | Total Care |
| Model Number | Carbon Filters |
| Usage/Application | Domestic |
| Material | Polypropylene |
| Color | Multicolor |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x 25.4H CM |
| Size | 10 Inch |
| Brand Name | OCEAN STAR |
| Model Number | Gac Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Sink |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 450 Gram |
| Dimension | 25 X 10 X 16 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Platinum Wasser |
| Model Number | PW - Inline Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Platsic |
| Country Of Origin | Made In Germany |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x 25.4H CM |
| Warranty | |
| Operating Temperature | 2-38. C |
| Operating Pressure | |
| Maximum Flow | 3.8 L/MIN |
| Diameter | 50MM |
| Connection in/out | 1/4 INCH |
| Cartridge Life | 7500 L/6 MONTH |
| Flushing Procedure | 5 MINUTES |
| Maximum Operating Pressure | 6 BAR |
| Size |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | Sic Carbon FIlter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 6 x 28 x 6 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Lexpure |
| Model Number | Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White color |
| Material | Polyproplyene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 4 X 5 X 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Rainvest |
| Model Number | Rainvest Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Carbon Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimension | 25.4 X 6.4 X 6.4 CM |
| Brand Name | Royal Aqua |
| Model Number | Inline Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic RO |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 6 X 28 X 6 CM |
| Warranty |