| Brand Name | Sunexa |
| Model Number | 50 LPH RO Plant |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Grey |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 13 KG |
| Dimension | 50 X 20 X 40 CM |
Description:-
The 50 LPH Commercial RO Plant made from FRP (Fiberglass Reinforced Plastic) and finished in grey color is designed for commercial use. Manufactured by MS Vinit Enterprises, this RO plant offers efficient water purification at a capacity of 50 liters per hour. The durable FRP construction ensures long-lasting performance, making it ideal for businesses that require a reliable and steady supply of purified water.
Q. Material?
A. FRP
Q. Capacity?
A. 50 LPH
Rating
| Brand Name | Sunexa |
| Model Number | 50 LPH RO Plant |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Grey |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 13 KG |
| Dimension | 50 X 20 X 40 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 50 LPH FRP |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Thin-Film Composite (TFC) |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | 2 |
| No. of Membrane Housing | 2 |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 10 KG |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Automation Grade |
| Brand Name | Merlin |
| Model Number | Maverick 50 LPH |
| Usage/Application | Commerical |
| Color | White |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 48 to 52 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50 Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | 4 |
| No. of Membrane Housing | 4 |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 21.420 KG |
| Dimension | 395 x 225 x 500 CM |
| Warranty |
| Brand Name | AQUA RO |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO Plant |
| Usage/Application | Commercial RO |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Heavy Membrane |
| Max Water Recovery Rate | 50% To 60% |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 5 KG |
| Dimension | 30 × 12 × 25 CM |
| Warranty | |
| Automation Grade | Automatic |
| Water Source | Boring , TAP |
| Brand Name | NIRMAL AGENCY |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 12 KG |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Water Source | Tap water or Bore water |
| Purifying Function | Membrane System |
| Temperature | 25 Degree Celsius (oC) |
| Power | 36 Watt (w) |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Brand Name | Healthy |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | 230V |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty |
| Brand Name | Kenzo |
| Model Number | 50 LPH |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | White |
| Material | MS |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Water |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 13 KG Approx |
| Dimension | 92 X 43 X 26 CM |
| Warranty | |
| Automation Grade | Automatic |
| Process | Reverse Osmosis Membrane Filtration |
| Filters | GAC, CTO & SPUN |
| Additional Filters | Activated Carbon |
| Additional Features | Pressure Gurage & TDS Adjuster |
| Maximum Input TDS | 2500 PPM |