| Brand Name | Other |
| Model Number | Softener With Multi Grade Filt + Micron Filter |
| Usage/Application | Water Softner |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| Country Of Origin | Made In India |
Description:-
The Softener Blue Color with Multi Grade Filter & Micron Filter made from FRP (Fiberglass Reinforced Plastic) is designed for efficient water softening and purification. Manufactured by Euro Aqua Ion Engineering, this system is ideal for removing hardness and contaminants from water, ensuring soft and clean water for various applications. The multi-grade filter and micron filter provide superior filtration, offering long-lasting performance and reliability. Perfect for residential and industrial use, trust Euro Aqua Ion Engineering for advanced water treatment solutions.
Q. Material?
A. FRP
Q Suitable for ?
A. Water Softing
Rating
| Brand Name | Other |
| Model Number | Softener With Multi Grade Filt + Micron Filter |
| Usage/Application | Water Softner |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty |
| Brand Name | BlueBird |
| Model Number | Semi Automatic Water Softener |
| Usage/Application | Commercial And Industrial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | |
| Dimension | 136 x 30 x 30 x CM |
| Warranty | |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Water Source | Borewell Water |
| Input TDS (ppm) | 2000 ppm |
| Pipe Fitting Size | 1 Inch |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 5000 LPH Water Sofetener |
| Usage/Application | |
| Color | Muticolor |
| Material | FRP |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Capacity (LPH)T | 5000 LPH |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 250 LPH |
| Usage/Application | Water Softener |
| Color | Multicolor |
| Material | FRP |
| Capacity (LPH) | 250 LPH |
| Voltage | 230V |
| Frequency Range | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Cleaning System | Ion-exchange Resin Method |
| Country Of Origin | Made In India |
| Filter Media | Ion exchange media |
| Pipe Size In & Out | 2 inches |
| Automation Grade | Manual |
| Brand Name | Other |
| Model Number | Softener Filter |
| Usage/Application | |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 10m3Resin Water Softener |
| Usage/Application | Commercial/Industrial |
| Color | Multicolor |
| Material | FRP |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Capacity | 600 Liter |
| Brand Name | Other |
| Model Number | Water Softener |
| Usage/Application | Water Softener |
| Color | Multicolor |
| Material | FRP |
| Capacity | 5000 Liter |
| Voltage | 230V |
| Frequency Range | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Country Of Origin | Made In India |
| Automation Grade | Automatic |
| Water Source | Borewell Water |
| Softener Tank Type | Vertical |