| Brand | Ruiquan |
| Model Number | RQB-100 GPD |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | copper |
| Micron Rating | 0.5 |
| Working Pressure | 70 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Voltage | 24 v |
| Power Source | Electric |
| Pump Type | Ro Service pump mmoddl87 |
Description:-
The Ruiquan Booster Pump For Water Purifier RQB 100 GPD is a high-performance diaphragm pump designed for domestic water purifiers. With a capacity of 100 gallons per day (GPD), this pump ensures efficient water flow and consistent pressure for optimal purification. Its robust diaphragm design enhances durability and reliability, making it ideal for residential RO systems. The pump operates quietly and maintains a steady water supply, contributing to the overall efficiency of your water purification setup. Compact and easy to install, the Ruiquan Booster Pump RQB is a dependable choice for improving the performance of your home water purification system.
Q. Material ?
A. Cooper
Q. PUMP GPD ?
A. 100 GPD.
Q. Voltage ?
A. 24 v
Rating
| Brand | Ruiquan |
| Model Number | RQB-100 GPD |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | copper |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | |
| Working Pressure | 70 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Voltage | 24 v |
| Power Source | Electric |
| Pump Type | Ro Service pump mmoddl87 |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |