| Brand Name | RUI-QUAN |
| Model Number | RUI-QUAN 150 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | RO |
| Color | Black |
| Material | Copper |
| Pressure | 100 psi |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 2.090 Kg |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Capacity | 150 GPD |
| Working Pressure | 85 PSI |
| Max Inlet Pressure | 15 ~ + 90 PSI |
| TDS | High TDS |
| Purification Type | RO Water |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 24 V |
Description:-
The Rui Quan 150 GPD 24V Booster Pump from Suryansh Associates is a premium-quality pump designed for domestic RO water purifiers. With a high capacity of 150 gallons per day (GPD), it ensures strong water pressure for faster and more efficient purification. Built in a sleek black finish with durable materials, this pump offers reliability and long-lasting performance. Its compact design makes installation simple and compatible with most household RO systems. Ideal for families seeking powerful, efficient, and safe water purification, the Rui Quan 150 GPD Booster Pump is the perfect choice for uninterrupted pure drinking water.
Q. Pump GPD?
A. 150 GPD
Q. Material ?
A. Copper
Q. Pressure ?
A. 100 PSI
Rating
| Brand Name | RUI-QUAN |
| Model Number | RUI-QUAN 150 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | RO |
| Color | Black |
| Material | Copper |
| Micron Rating | |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | |
| Pressure | 100 psi |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 2.090 Kg |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Working Voltage V | |
| Capacity | 150 GPD |
| Working Pressure | 85 PSI |
| Max Inlet Pressure | 15 ~ + 90 PSI |
| TDS | High TDS |
| Purification Type | RO Water |
| Packaging Type | Box |
| Voltage | 24 V |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |