| Brand Name | RG |
| Model Number | 10 Pun Filter 110 Gram |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplyene |
| Filter Type | Spun FIlter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 110 Gram |
| Dimension | 27 X 6 X 6 CM |
| 1 Box piece | 30pcs |
| Size | 10 Inch |
Description:-
The Real Ganga RG 10 Inch 110 Gram Spun Water Filter Cartridge is a high-quality sediment filter designed to enhance the performance of your domestic reverse osmosis (RO) system. Made from durable spun material, this 110-gram filter efficiently removes dirt, dust, sand, and other particulates from your water, ensuring that your RO system operates effectively and extends the life of your membrane. Its white color gives it a clean and sleek appearance, making it a great addition to any water filtration setup. Perfect for domestic use, this spun filter ensures that only clean water reaches your RO system, improving overall filtration performance.
Q. Material?
A. Polypropylene
Q. Size?
A. 10 Inch
Rating
| Brand Name | RG |
| Model Number | 10 Pun Filter 110 Gram |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplyene |
| Filter Type | Spun FIlter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 110 Gram |
| Dimension | 27 X 6 X 6 CM |
| Warranty | |
| 1 Box piece | 30pcs |
| Size | 10 Inch |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |