| Brand Name | Pure Drop |
| Model Number | 50 LPH RO Plant |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 Liter |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 30 KG |
| Dimension | 35 X 35.5 X 81 CM |
Description:-
The Puredrop 50 LPH Commercial Reverse Osmosis System, crafted from durable FRP material and featuring a striking blue color, is an ideal solution for commercial water purification needs. This compact yet powerful system delivers up to 50 liters per hour, ensuring a steady supply of purified water for small businesses or commercial establishments. With advanced RO technology, it effectively removes impurities, providing clean and safe drinking water. Available from Unique Enterprises, this system is perfect for maintaining high water quality standards in commercial settings.
Q. Material?
A. FRP
Q Suitable for ?
A. Commercial
Rating
| Brand Name | Pure Drop |
| Model Number | 50 LPH RO Plant |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 Liter |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| RO Membrane Type | |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 30 KG |
| Dimension | 35 X 35.5 X 81 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 50 LPH FRP |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Thin-Film Composite (TFC) |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | 2 |
| No. of Membrane Housing | 2 |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 10 KG |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Automation Grade |
| Brand Name | Merlin |
| Model Number | Maverick 50 LPH |
| Usage/Application | Commerical |
| Color | White |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 48 to 52 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50 Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | 4 |
| No. of Membrane Housing | 4 |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 21.420 KG |
| Dimension | 395 x 225 x 500 CM |
| Warranty |
| Brand Name | AQUA RO |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO Plant |
| Usage/Application | Commercial RO |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Heavy Membrane |
| Max Water Recovery Rate | 50% To 60% |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 5 KG |
| Dimension | 30 × 12 × 25 CM |
| Warranty | |
| Automation Grade | Automatic |
| Water Source | Boring , TAP |
| Brand Name | NIRMAL AGENCY |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 12 KG |
| Dimension | |
| Warranty | |
| Water Source | Tap water or Bore water |
| Purifying Function | Membrane System |
| Temperature | 25 Degree Celsius (oC) |
| Power | 36 Watt (w) |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Brand Name | Healthy |
| Model Number | 50 LPH Commercial RO |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Material | FRP |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | TFC |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | 230V |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty |
| Brand Name | Kenzo |
| Model Number | 50 LPH |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | White |
| Material | MS |
| RO Capacity | 50 LPH |
| Flow Rate(L/Min) | 50 Liter Per Hour |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50Hz |
| RO Membrane Type | Water |
| Max Water Recovery Rate | |
| Media | |
| Number Of Membranes In Ro | |
| No. of Membrane Housing | |
| Voltage | |
| Chiller Cooling Capacity | |
| Motor power | |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 13 KG Approx |
| Dimension | 92 X 43 X 26 CM |
| Warranty | |
| Automation Grade | Automatic |
| Process | Reverse Osmosis Membrane Filtration |
| Filters | GAC, CTO & SPUN |
| Additional Filters | Activated Carbon |
| Additional Features | Pressure Gurage & TDS Adjuster |
| Maximum Input TDS | 2500 PPM |