| Brand Name | BNQS |
| Model Number | BNQS 300 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.8 |
| Flow Rate | 1.9 LPM |
| Pressure | 150 Psi Approx |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimession | 8L X 5W X 5H CM |
| GPD | 300 GPD |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 24V |
Description:-
The BNQS 300 GPD Booster Pump For Ro System is designed to enhance the performance of domestic water purifiers by boosting water pressure for optimal filtration. With a capacity of 300 GPD (gallons per day), this booster pump ensures a steady water flow, making it perfect for households requiring high water output. The pump features a sleek black color and is built for durability and long-lasting performance. Ideal for reverse osmosis (RO) systems, it enhances the efficiency of your water purifier, providing clean and fresh water with every use.
Q. GPD?
A. 100 GPD
Q. Material ?
A. Metal
Q. Flow Rate ?
A. 1.9 LPM
Rating
| Brand Name | BNQS |
| Model Number | BNQS 300 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.8 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.9 LPM |
| Pressure | 150 Psi Approx |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimession | 8L X 5W X 5H CM |
| GPD | 300 GPD |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 24V |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |