| Brand Name | Other |
| Model Number | 21 KG/CM2 BACK |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Pressure Range | 0 to 21 KG/CM2 |
| Display Type | Dial Type |
| Material Grade | SS 304 |
| Connection Size | 1/4" BSP |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 12 X 8 X 4 CM |
| Connection Type | BSP |
| Use | Liquid |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Size | 100 mm [2.5"] |
Description:-
Product Description: Pressure Gauge (Silver Color, SS Material)
This high-quality pressure gauge is crafted from durable stainless steel (SS), making it ideal for industrial applications where reliability and corrosion resistance are crucial. The sleek silver finish not only enhances its aesthetic appeal but also ensures longevity in demanding environments.
Key Features:
Whether used in manufacturing, chemical processing, or other industrial operations, this pressure gauge offers exceptional performance and dependability.
Q. Material?
A. Stainless Steel
Q Suitable for ?
A. Industrial
Q. Display Type?
A. Dial Type
Rating
| Brand Name | Other |
| Model Number | 21 KG/CM2 BACK |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Pressure Range | 0 to 21 KG/CM2 |
| Display Type | Dial Type |
| Material Grade | SS 304 |
| Connection Size | 1/4" BSP |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 12 X 8 X 4 CM |
| Connection Type | BSP |
| Use | Liquid |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Size | 100 mm [2.5"] |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | 21 KG/CM2 BACK |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Pressure Range | 0 to 21 KG/CM2 |
| Display Type | Dial Type |
| Material Grade | SS 304 |
| Connection Size | 1/4" BSP |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 12 X 8 X 4 CM |
| Connection Type | BSP |
| Use | Liquid |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Size | 100 mm [2.5"] |
| MOC of Case | SS 304 |
| Brand Name | Healthy |
| Model Number | RO Pressure Gauge |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 0-21 |
| Display Type | Digital |
| Material Grade | SS |
| Connection Size | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimension | 12 X 8 X 4.5 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Other |
| Model Number | SS Pressure Gauge |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | 7 Kg/cm2 |
| Display Type | Dial Type |
| Material Grade | SS |
| Connection Size | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 500 Gram |
| Dimension | 12 x 8 x 4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Other |
| Model Number | 21 KG/CM2 BACK |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Material | SS |
| Pressure Range | 21 KG/CM2 |
| Display Type | Dial Type |
| Material Grade | SS 304 |
| Connection Size | 1/4" BSP |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 12 X 8 X 4 CM |
| Connection Type | BSP |
| Use | Liquid |
| Pressure Type | Gauge Pressure |
| Dial Size | 100 mm [2.5"] |
| MOC of Case | SS 304 |
| Brand Name | Danfrost |
| Model Number | Pressure Gauge |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Material |
Aluminium |
| Pressure Range |
10 KG |
| Display Type | Dial |
| Material Grade | |
| Connection Size | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | |
| Dimension | |
| Warranty | |
|
Dial Size |
100, 150 mm |
|
Accuracy |
+/-1% |
| Brand Name | Other |
| Model Number | AE-MT04 Fluid Pressure Gauge |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Multicolor |
| Material | Stainless Steel |
| Pressure Range | |
| Display Type | |
| Material Grade | |
| Connection Size | 60 MM |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 210 Gram |
| Dimension | 12 X 8 X 4 CM |
| Warranty |