| Brand Name | P-Tech |
| Modal Number | Ather 100 GPD |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | Copper |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8LPH |
| Pressure | 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Max. Inlet Pressure | 30 PSI |
| Suction Height | 2 Meter |
| Features | Vibration less, Silent In Working ,Outstanding Pressure |
| Pack Of | 100 Pcs |
Description:-
The P-Tech Ather 100 GPD Best Ro Booster Pump is designed for domestic RO (Reverse Osmosis) systems, featuring a vibration-less design for enhanced performance. Each box contains 100 booster pumps, offering convenience for multiple installations. Ideal for improving water pressure and optimizing RO system efficiency in residential settings, this booster pump ensures consistent and reliable water purification. With its innovative vibration-less feature, the P-Tech Ather 100 GPD Booster Pump provides quiet operation while maintaining reliable performance, making it an ideal choice for households seeking an efficient solution to enhance their water filtration systems.
Q. Pump GPD ?
A. 100 GPD.
Q. Material ?
A. Copper.
Rating
| Brand Name | P-Tech |
| Modal Number | Ather 100 GPD |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | Copper |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8LPH |
| Pressure | 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Max. Inlet Pressure | 30 PSI |
| Suction Height | 2 Meter |
| Features | Vibration less, Silent In Working ,Outstanding Pressure |
| Pack Of | 100 Pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |