| Brand Name | Merlin |
| Model Number | Spun FIlter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplyene |
| Filter Type | Spun FIlter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 27 X 16 X 6 CM |
| 1 Box pcs | 25 pcs |
Description:-
Introducing the Merlin Spun Filter – Your Ultra Clarity Water Filter Cartridge Solution
Experience superior water filtration with the Merlin Spun Filter, expertly crafted from high-quality polypropylene material in a clean, sleek white finish. Designed to deliver ultra clarity, this water filter cartridge is an ideal choice for domestic RO systems, efficiently removing sediments, rust, dirt, and other impurities. It ensures that every drop of water you consume is clean, clear, and safe for your family.
Built for durability and consistent performance, the Merlin Spun Filter not only protects your RO system but also enhances its lifespan. With its long-lasting structure and effective filtration capability, it stands out as the perfect ultra clarity water filter cartridge to meet your household’s purification needs.
Q. Material?
A. Polypropylene
Rating
| Brand Name | Merlin |
| Model Number | Spun FIlter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplyene |
| Filter Type | Spun FIlter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 27 X 16 X 6 CM |
| 1 Box pcs | 25 pcs |
| Warranty |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |