| Brand Name | Mepure |
| Model Number | Shine Water Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Copper Transparent |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+ZINC+COPPER+ALKALINE+TDS |
| Power Source | Electric Corded |
| Purification Stages | RO+UV+UF+ZINC+COPPER+ALKALINE+TDS |
| Mounting | Wall Mount |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 51L X 41W X 45H CM |
Description:-
The Mepure Shine RO+UV+UF+ZINC+COPPER+ALKALINE+TDS Water Purifier is engineered to provide high-quality, mineral-enriched drinking water for modern households. Equipped with advanced RO UV UF purification technology, this purifier effectively eliminates dissolved impurities, bacteria, viruses, and harmful contaminants to ensure safe and healthy water for daily consumption.
With the added Zinc, Copper, and Alkaline mineral enhancement, the purifier helps improve water taste while maintaining a balanced mineral level for better hydration. The built-in TDS controller helps regulate essential minerals, ensuring purified water remains fresh and healthy.
This domestic RO water purifier features a smart LED display that makes it easy to track purification status and operational indicators. Its 12 liter storage capacity ensures a reliable water supply for families throughout the day. The elegant copper transparent cabinet design offers a premium and modern appearance.
Made with high-quality ABS plastic material, the purifier delivers durability, strength, and long-lasting performance for everyday household water purification needs.
Q. Borewell water compatible?
A. Yes.
Q. Adds minerals?
A. Yes.
Q. Suitable for?
A. Domestic water purification.
Rating
| Brand Name | Mepure |
| Model Number | Shine Water Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Copper Transparent |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+ZINC+COPPER+ALKALINE+TDS |
| Power Source | Electric Corded |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | RO+UV+UF+ZINC+COPPER+ALKALINE+TDS |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 51L X 41W X 45H CM |
| warranty |
| Brand Name | G Series |
| Model Number |
White With Copper |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White With Copper |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
| Brand Name | Blue Bell |
| Model Number | Gold Star |
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+TDS+ MAC |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 53 x 40 x 23 CM |
| Warranty | |
| Purifying Capacity | 3000 PPM |
| Brand Name | Camlin |
| Model Number | Inox White |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 10-12Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 10-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9.26 KG |
| Dimension | 38.5X 21 X 51 CM |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ZINC+COPPER+ALKALINE |
| Inlet Water Pressure(Min) | 0.3kg/cm2 Or 42.7psi/Temp 350c |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| % Reduction In TDS | 90 To 955 Approx. |
| Power Rating | 30Watt |
| Rated Voltage |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Accura |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White With Black |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 15 Liter |
| Features | Fully Automatic water level sensor Auto-start/Auto-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 12-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 8 Stage |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 50 × 20 × 40 CM |
| Warranty | |
| Purification Method | RO + UV + UF + Active copper + TDS Controller |
| Work UpTo | 2500-3000 TDS |
| Filtration Level | 90 To 95% TDS Removes |
| RO Membrane | 1812-80 GPD Imported TFC Membrane |
| Filters | Pre-Filter, Sediment, Pre-Carbon, UF, UV LED in side of water storage tank, RO Membrane, Active Copper Cartridge |
| UV LED | 24V UV LED |
| Booster Pump | 100 GPD Heavy duty |
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Aqua RO WF4 UV 5 Liter Wateer Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Capacity | 5 Liter |
| Features | |
| Power Source | Non-Electric |
| Maximum Flow Rate | 5 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 2 |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 11 Kg 300 Gram |
| Dimension | 28 x 35 x 38.5 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | |
| Usage/Application | Home/office |
| Color | White |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | RO+UV |
| Power Requirement | |
| Mounting | Table Top |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimession | 36 X 21 X 46 CM |