| Brand Name | Kent |
| Model Number | Kent Type SV |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24 V |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 3 X 2 X 2 CM |
Description:-
The Kent Type SV 24V Suitable For Domestic RO Blue Color is a high-quality 24V pressure pump designed specifically for use with domestic reverse osmosis (RO) systems. This pump ensures optimal water pressure, delivering reliable and efficient filtration for your home. The blue color adds a stylish touch, while the durable construction ensures long-lasting performance and easy integration with your existing RO system. Designed to work efficiently within a pressure range that supports domestic needs, this pump enhances the overall performance and lifespan of your water purification system.
Q. Voltage?
A. 24Volt
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q. Material ?
A. Plastic
Rating
| Brand Name | Kent |
| Model Number | Kent Type SV |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24 V |
| Pressure | |
| Orifice Size | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 3 X 2 X 2 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Hero |
| Model Number | HR2 |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24/36 V |
| Pressure | 0-120 PSI |
| Orifice Size | 2.5 MM |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimension | 20 x 10 x 10 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | SLC 24 V Solenoid Valve |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Voltage | 24V |
| Pressure | 5 PSI |
| Orifice Size | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 110 Gram Approx |
| Dimension | 20.32 x 10.16 X 7.62 |
| Warranty |
| Brand Name | SLC |
| Model Number | SLC 2 24V |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Copper |
| Voltage | 24V |
| Pressure | 120 PSi |
| Orifice Size | 5 MM |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 50 Grams |
| Dimension | 6 X 3 X 3 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Young Chuang |
| Model Number | 24V SV |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24V |
| Pressure | 0-120 PSI |
| Orifice Size | 2.5 MM |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 10 X 5 X 5 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Young Chang |
| Model Number | Young Chang 24V SV |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24 V |
| Pressure | 0-120 PSI |
| Orifice Size | 2.5MM |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 5 X 5 X 10 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Sanlixin |
| Model Number | SLC2 Solenoid Valve |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Voltage | 24V |
| Pressure | 0 To 120 PSI |
| Orifice Size | 2.5 MM |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 100 Gram |
| Dimension | 2 X 1 X 1 CM |
| Warranty |