| Brand Name | IWA |
| Model Number | Alkaline Copper Cartridge Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Copper |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Copper Filter |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 28 x 6 x 6 CM |
Description:-
Enhance your water purification system with the IWA Alkaline Copper Filter Cartridge, suitable for all types of domestic water purifiers. This innovative filter combines the benefits of alkaline water and copper ions to boost immunity, balance pH, and improve overall health. Designed for universal compatibility, it ensures mineral-rich, healthy water for your family.
Q. Filter Type ?
A. Copper Filter
Q. Material ?
A. Plastic
Q. Suitable For?
A. Water Purifier
Rating
| Brand Name | IWA |
| Model Number | Alkaline Copper Cartridge Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Copper |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Copper Filter |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 28 x 6 x 6 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |