| Brand Name | Imported |
| Model Number | 300 GPD Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Pressure | 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.8 KG |
| Dimension | 30 X 10 X 30 CM |
| Warranty | 1 Year Garanteed |
Description:-
The Imported 300 GPD Reverse Osmosis Booster Pump in Black Color is designed to significantly enhance the performance of your domestic RO (Reverse Osmosis) system. With a high capacity of 300 GPD, this pump provides a consistent boost in water pressure, ensuring efficient filtration even in areas with low water pressure. The durable black-colored pump is built for long-lasting use, offering reliable performance and improving the overall efficiency of your RO system. Perfect for households requiring higher water output, this booster pump ensures you have a steady supply of clean, purified water.
Q. Material?
A. Metal
Q. Voltage?
A. 24V
Rating
| Brand Name | Imported |
| Model Number | 300 GPD Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Pressure | 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.8 KG |
| Dimension | 30 X 10 X 30 CM |
| Warranty | 1 Year Garanteed |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |