| Brand Name | Hydros |
| Model Number | Diaphragm Booster Pump 100 E |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 2 Lpm |
| Pressure | 120-130 PSI |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Voltage | 24 V |
Description:-
The Hydros RO Diaphragm Water Purifier Reverse Osmosis Booster Pump is designed for domestic use, offering a reliable solution for enhancing water purification efficiency. With a capacity of 100 gallons per day (GPD), this pump significantly improves water flow and pressure in reverse osmosis systems. Its diaphragm mechanism ensures consistent performance, reducing the strain on the RO membrane and prolonging its lifespan. Compact and easy to install, the booster pump integrates seamlessly into existing water purification setups. Ideal for households seeking better water quality, the Hydros pump guarantees improved filtration and a steady supply of purified water for daily use.
Q. PUMP GPD ?
A. 100 GPD.
Q. Pump Head Color ?
A. Black
Q. Material ?
A. Metal
Rating
| Brand Name | Hydros |
| Model Number | Diaphragm Booster Pump 100 E |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate |
2 Lpm |
| Pressure | 120-130 PSI |
| Country Of Origin | |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Voltage | 24 V |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |