| Brand Name | Ecopure |
| Model Number | 10 Inch Ecopure Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Yellow |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 110 Gram |
| Dimension | 25.4 x 6 x 6 CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
Description:-
The ECOPURE 10 Inch Spun Ultra Clarity Water Filter Cartridge is made from high-quality polypropylene material, weighing 110 grams, and is perfect for domestic water filtration systems. The vibrant yellow color makes it easy to identify, while its efficient design helps remove sediments, dirt, and other impurities from your water, ensuring safe and clean drinking water. Its durable polypropylene construction provides long-lasting performance, preventing clogs and protecting the lifespan of your water purification system. Ideal for home use, this spun filter ensures optimal water flow and enhances the overall filtration efficiency of your system.
Q.Material ?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q. Filter Type ?
A. Spun Filter
Rating
| Brand Name | Ecopure |
| Model Number | 10 Inch Ecopure Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Yellow |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 110 Gram |
| Dimension | 25.4 x 6 x 6 CM |
| Warranty | |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |