| Brand Name | Earth RO System |
| Modal Number | Diamond Carbon Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x 25.4H CM |
Description:-
The Earth RO System Diamond Carbon Water Filter is a high-quality water filtration component designed for domestic use. This white-colored carbon filter effectively removes chlorine, bad taste, odors, organic compounds, and other contaminants from water, enhancing its overall quality and taste. The Diamond Carbon Filter utilizes premium activated carbon to achieve superior filtration performance. It is compatible with various domestic water purifier systems and is easy to install and replace. Upgrade your water purification system with the Earth RO System Diamond Carbon Filter for improved water quality and enhanced taste. Enjoy clean, refreshing, and great-tasting water with this essential filtration component.
Q. Material ?
A. Polypropylene
Q. Filter Type ?
A. Carbon Filter
Rating
| Brand Name | Earth RO System |
| Modal Number | Diamond Carbon Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x 25.4H CM |
| Brand Name | OCEAN STAR |
| Model Number | Gac Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Sink |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 450 Gram |
| Dimension | 25 X 10 X 16 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Platinum Wasser |
| Model Number | PW - Inline Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Platsic |
| Country Of Origin | Made In Germany |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 4D x 5W x 25.4H CM |
| Warranty | |
| Operating Temperature | 2-38. C |
| Operating Pressure | |
| Maximum Flow | 3.8 L/MIN |
| Diameter | 50MM |
| Connection in/out | 1/4 INCH |
| Cartridge Life | 7500 L/6 MONTH |
| Flushing Procedure | 5 MINUTES |
| Maximum Operating Pressure | 6 BAR |
| Size |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | Sic Carbon FIlter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 6 x 28 x 6 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Lexpure |
| Model Number | Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White color |
| Material | Polyproplyene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 4 X 5 X 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Rainvest |
| Model Number | Rainvest Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Carbon Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimension | 25.4 X 6.4 X 6.4 CM |
| Brand Name | Royal Aqua |
| Model Number | Inline Carbon Filter |
| Usage/Application | Domestic RO |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 390 Gram |
| Dimension | 6 X 28 X 6 CM |
| Warranty |