| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Ultra Force A+ Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 2.5 |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 27 X 11 X 11 CM |
| GPD | 100 GPD |
| Voltage | 24 Volts |
| Ampere | 1.2A |
Description:-
The Aqua RO Ultra Force A+ Booster Pump For Ro System, in a sleek grey color, is a high-performance solution designed for domestic use, with a capacity of 30,000 liters. Manufactured by McLord, this pump ensures robust water pressure, enhancing the efficiency of your RO system. It features advanced engineering for consistent water flow and durability. Ideal for households requiring reliable and powerful water pressure, the Aqua RO Ultra Force A+ is easy to install and maintain. Its efficient design and high capacity make it an excellent choice for ensuring pure, uninterrupted water supply in your home.
Q. Pump GPD ?
A. 100 GPD
Q. Pump Head Color?
A. Grey
Q. Material ?
A. Metal
Rating
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Ultra Force A+ Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 2.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Pressure | |
| Country Of Origin | Made in India |
| Weight | 2.180 KG |
| Dimension | 27 X 11 X 11 CM |
| Warranty | |
| GPD | 100 GPD |
| Voltage | 24 Volts |
| Ampere | 1.2A |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |