| Brand Name | Aqua |
| Model Number | AQ-100 GPD |
| Usage/Application | Domestic Ro |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.7 LPM |
| Pressure | 140 PSI |
| Working Amp | 0.95 Amp |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Voltage | 24 VDC |
| Suction Height | 2 Mtr |
Description:-
Aqua 100 GPD Booster Pump (Black) - Arya Enterprise is a powerful and durable pump compatible with all types of water purifiers. Engineered for optimal performance, this 100 GPD (gallons per day) booster pump ensures consistent water pressure, enhancing the purification process and increasing the efficiency of your RO system. With a sleek black finish and robust design, it is ideal for both domestic and commercial RO units. Whether your water source is municipal, borewell, or tank, this pump guarantees uninterrupted, smooth water flow and longer life for your purifier.
Q. Material ?
A. Metal
Q. PUMP GPD ?
A. 100 GPD.
Q. Flow Rate ?
A. 1.7 LPM
Rating
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | AQ-100 GPD |
| Usage/Application | Domestic Ro |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.7 LPM |
| Pressure | 140 PSI |
| Working Amp | 0.95 Amp |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Voltage | 24 VDC |
| Suction Height | 2 Mtr |
| Warranty |
| Brand Name | Pacific |
| Modal Number | UV-100 GPD Silver |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 70-90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19.1 X 9.1 X 5.7 CM |
| Working pressure | 85+10 PSI |
| Inlet Pressure | 20 PSI |
| Self Suction | 2 MTR |
| Voltage | 24VDC |
| Bypass Pressure | 150 PSI |
| Working Flow | 1200 Ml/Min |
| Working Current | 1.0 AMP |
| Maximum Current | 1.3 AMP |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Aqua booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.00 LPM To 1.5 LPM |
| Pressure | 100 To 140 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.9 KG Approx |
| Dimension | 18 × 9 × 9 CM |
| Warranty | |
| Capacity | 100 GPD |
| Max. Pump Inlet Pressure | 20 PSI To 60 PSI |
| AMP | 0.22 To 1.10 A |
| Volts | 24 VDC |
| Brand Name | B.N.Q.S |
| Model Number | DP-125-150W |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 2.5 LPM |
| Pressure | 140 PSI. |
| Country Of Origin | Made In Ibdia |
| Weight | 1.2 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| Power Source | Corded Electric |
| Voltage | 24 VOLTS. |
| Ampere | 2.1 |
| Brand Name | Flonix |
| Modal Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Micron Rating | 0.5 |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 90 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.90 KG |
| Dimension | 17.78 X 10.16 X 10.16 CM |
| Working pressure | 90+5 PSI |
| Max AMP | 1.2 A |
| Voltage | 24 VDC |
| Max Pump Output | 125 PSI |
| AMP | 0.9 A |
| Brand Name | AquaFresh |
| Model Number | AquaFresh 75 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Black |
| Material | Polyester Fibre |
| Capacity | 75 GPD |
| Material Grade | |
| Shape | Cylendrical |
| Storage Material | Water |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 1.95 KG |
| Dimension | 20.2 x 12.1 x 9.5 CM |
| Warranty | |
| GPD | 75 GPD |
| Voltage | 24V DC |
| Automation Grade | Automatic |
| Pump Type | booster |
| Working Pressure (PSI) | 75 PSI |
| Max Inlet Pressure (PSI) | 60 psi |
| Discharge Pressure (PSI) | 85 PSI |
| Max Flow Rate (LPM) | 50 LMP |
| Brand Name | KENZO |
| Model Number | 100 GPD Booster Pump |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | Blue |
| Material | Metal |
| Micron Rating | 0.5 |
| Filtration Stages | |
| Flow Rate | 1.8 LPM |
| Pressure | 100 PSI |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 800 Gram |
| Dimension | 19L X 10W X 9H CM |
| Warranty |