| Brand Name | Apple |
| Model Number | Alfa |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White Transparent |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Power Source | Corded Electric |
| Mounting | Wall Mount |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 8 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
Description:-
The Apple Alfa 12 Liter Water Purifier in a white transparent design is a powerful and visually elegant solution for safe drinking water at home. With a 12-liter storage capacity, this domestic water purifier is ideal for larger families needing a steady supply of purified water.
Equipped with a, it efficiently removes impurities, bacteria, and harmful chemicals while retaining essential minerals. The transparent white body not only allows easy monitoring of water levels but also adds a clean and modern look to your kitchen.
Made from food-grade ABS plastic, it ensures durability, hygiene, and long-lasting performance. The Apple Alfa purifier is fully automatic, low-maintenance, and designed to handle various water sources like tap, borewell, or municipal supply.
Q. Material ?
A. ABS Plastic.
Q. Power Source ?
A. Corded Electric.
Q. Mounting Type ?
A. Wall Mount.
Rating
| Brand Name | Apple |
| Model Number | Alfa |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White Transparent |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Power Source | Corded Electric |
| Mounting | Wall Mount |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 8 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
| Warranty |
| Brand Name | G Series |
| Model Number |
White With Copper |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White With Copper |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 56 X 26 X 41 CM |
| Brand Name | Blue Bell |
| Model Number | Gold Star |
| Usage/Application | Home |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV+UF+TDS+ MAC |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | 7 Stage |
| Power Requirement | 220V AC, 50 Hz |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimension | 53 x 40 x 23 CM |
| Warranty | |
| Purifying Capacity | 3000 PPM |
| Brand Name | Camlin |
| Model Number | Inox White |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 10-12Liter |
| Features | Smart LED Indicator |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 10-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 7 Stages |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9.26 KG |
| Dimension | 38.5X 21 X 51 CM |
| Stages | RO+UV+UF+TDS+ZINC+COPPER+ALKALINE |
| Inlet Water Pressure(Min) | 0.3kg/cm2 Or 42.7psi/Temp 350c |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| % Reduction In TDS | 90 To 955 Approx. |
| Power Rating | 30Watt |
| Rated Voltage |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | Accura |
| Usage/Application | Home/Office |
| Color | White With Black |
| Material | Food Grade ABS Plastic |
| Capacity | 15 Liter |
| Features | Fully Automatic water level sensor Auto-start/Auto-Off |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | 12-15 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 8 Stage |
| Power Requirement | 230 V AC |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 9 KG |
| Dimension | 50 × 20 × 40 CM |
| Warranty | |
| Purification Method | RO + UV + UF + Active copper + TDS Controller |
| Work UpTo | 2500-3000 TDS |
| Filtration Level | 90 To 95% TDS Removes |
| RO Membrane | 1812-80 GPD Imported TFC Membrane |
| Filters | Pre-Filter, Sediment, Pre-Carbon, UF, UV LED in side of water storage tank, RO Membrane, Active Copper Cartridge |
| UV LED | 24V UV LED |
| Booster Pump | 100 GPD Heavy duty |
| Brand Name | Aqua RO |
| Model Number | Aqua RO WF4 UV 5 Liter Wateer Purifier |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Multicolor |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Capacity | 5 Liter |
| Features | |
| Power Source | Non-Electric |
| Maximum Flow Rate | 5 Liter Per Hour |
| Purification Stages | 2 |
| Power Requirement | |
| Mounting | Wall Mount |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 11 Kg 300 Gram |
| Dimension | 28 x 35 x 38.5 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | |
| Usage/Application | Home/office |
| Color | White |
| Material | ABS Plastic |
| Capacity | 12 Liter |
| Features | RO+UV |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Flow Rate | |
| Purification Stages | RO+UV |
| Power Requirement | |
| Mounting | Table Top |
| In Box Accessories | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 7 KG |
| Dimession | 36 X 21 X 46 CM |