| Brand Name | WinoteK |
| Model Number | Copper Filter |
| Usage/Application | Domestic RO |
| Color | Brown |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Copper Cartridge |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 5 X 5 X 3 CM |
| 1 Box piece | 25pcs |
Description:-
Winotek Enterprises presents the 4 Inch Copper Cartridge Filter, designed for effective and long-lasting water filtration in domestic use. Crafted with high-quality copper, this cartridge filter enhances water quality by removing impurities, bacteria, and unwanted particles while retaining essential minerals. Its compact 4-inch size makes it easy to install and maintain, ensuring hassle-free operation for households. The copper construction not only boosts durability but also provides natural antimicrobial benefits, keeping your family safe with cleaner water. Choose Winotek Enterprises for trusted, reliable, and cost-effective filtration solutions tailored for healthy living and pure drinking water.
Rating
| Brand Name | WinoteK |
| Model Number | Copper Filter |
| Usage/Application | Domestic RO |
| Color | Brown |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Copper Cartridge |
| Country Of Origin | Made In India |
| Features | |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 5 X 5 X 3 CM |
| Warranty | |
| 1 Box piece | 25pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |