| Brand Name | Liquid |
| Model Number | 10 Inch Liquid Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimension | 25.4 X 6 x 6 CM |
| 1 box piece | 20 pcs |
Description:-
The 10 Inch Liquid Spun Ro Filter Cartridge is crafted from high-quality polypropylene material, weighing 150 grams, making it an ideal choice for domestic filtration systems. This white-colored filter effectively removes sediments, dirt, sand, and other particles from your water, ensuring cleaner and healthier drinking water. The durable polypropylene construction guarantees long-lasting performance, preventing clogs and extending the life of your filtration system. Perfect for domestic use, this spun filter ensures your water remains pure, improving the overall efficiency and longevity of your water purification system.
Q.Material ?
A. Polypropylene
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q.Filter Type ?
A. Spun Filter
Rating
| Brand Name | Liquid |
| Model Number | 10 Inch Liquid Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimension | 25.4 X 6 x 6 CM |
| Warranty | |
| 1 box piece | 20 pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |