| Brand Name | Other |
| Model Number | 10 Inch 2.5 OD Wounded Thread Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Wound Filter |
| Size | 10 Inch |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 180 Gram |
| Dimension | 25.4L X 5.4W X 5.4H CM |
| 1 Box pcs | 15pcs |
Description:-
The 10 Inch 2.5 OD Wounded Thread Fine Filter Cartridge in white is designed for domestic use, providing superior filtration for your household needs. Made with high-quality materials, this filter ensures a long-lasting performance that guarantees clean water for you and your family. Ideal for use in various domestic filtration systems, it effectively removes impurities to improve water quality. Trust Dayal Filters for reliable, high-performance filters that meet your everyday needs.
Q. Suitable For ?
A. Domestic
Q. Material ?
A. Polypropylene
Q. Size ?
A. 10 Inch
Rating
| Brand Name | Other |
| Model Number | 10 Inch 2.5 OD Wounded Thread Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | Wound Filter |
| Size | 10 Inch |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 180 Gram |
| Dimension | 25.4L X 5.4W X 5.4H CM |
| Warranty | |
| 1 Box pcs | 15pcs |
| Brand Name | Star |
| Model Number | 10 Inch PP Spun Filter |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Capacity | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 150 Gram |
| Dimession | 6.2D x 6.2W x 24H CM |
| 1 Box piece | 20pcs |
| Brand Name | Pacific |
| Model Number | 120 Gram PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 120 Gram |
| Dimension | 26 x 12.5 x 6.5 CM |
| 1 Box piece | 40 pcs |
| Brand Name | Ocean Star |
| Model Number | PP Spun Filter 10 Inch |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polyproplene |
| Filter Type | PP Spun Filter |
| Capacity | |
| Material Grade | |
| Shape | |
| Storage Material | |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 250 Gram |
| Dimession | 6.4D x 6.4W x 25.4H CM |
| Pack Of | 15 Pcs |
| Brand Name | Aqua Ultra |
| Model Number | 5 Micron PP Spun Filter |
| Usage/Application | Water Purifier |
| Color | White |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Filter Type | Spun Filter |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 300 Gram |
| Dimension | 6 X 7 X 7 CM |
| In Box Accessories | |
| Warranty | |
| Pack Of | 10 Pcs |
| Brand Name | Blue Filter |
| Model Number | BF - Inline Mineral |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | Grey |
| Material | Plastic |
| Filter Type | Mineraliser Cartridge |
| Country Of Origin | Made in Europe |
| Weight |
390 Gram |
| Dimension | 25.4 x 5.08 x 25.4 CM |
| Warranty |
| Brand Name | Aqua |
| Model Number | PP Spun Set Of 15 |
| Usage/Application | Domestic |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Filter Type | PP Spun |
| Country Of Origin | Made In India |
| Weight | 200 Gram |
| Dimension | 25D x 12W x 12H CM |
| Warranty |